Az elmúlt évtizedekben a gyermekek közösségbe való felvételét (bölcsődei, óvodai beiratkozás, csecsemőúszás, különféle szabadidős, és sporttevékenységek stb.) a nevelési-oktatási intézmények általában saját házirendjükre hivatkozva „egészséges” orvosi igazolásokhoz kötötték, azonban ezeknek az igényeknek számos esetben igencsak vitatható az orvosokra nézve kötelező jogszabályi alapja.
Az alapellátó gyermekorvosok munkájukat szigorúan a hatályos jogszabályoknak megfelelően a felettes szakmai hatóságok rendeletei által meghatározott keretek között kell végezzék. A nevelési-oktatási intézmények és más programszervezők házirendje nem tartozik az orvosok működését szabályozó érvényű rendelkezések közé.
A Házi Gyermekorvosok Országos Egyesülete határozottan azt javasolja tagjainak, hogy kizárólag csak a jogszabályok által számukra kötelezően előírt és szakmailag is megalapozott orvosi igazolásokat állítsanak ki.
A hatályos rendeletek a házi gyermekorvos számára az alábbi esetekben írják elő gyermekintézmények számára orvosi igazolás kiállítását:
1.Betegség után bölcsődébe visszatérő gyermekeknek, ahol azt a tényt kell igazolnunk, hogy a gyermek már nem fertőző beteg (15/1998. NM rendelet 38. § (1) pont: nem gondozható bölcsődei ellátást nyújtó intézményben a fertőző beteg gyermek mindaddig, amíg a házi gyermekorvos vagy a háziorvos nem igazolja, hogy ez az állapot már nem áll fenn.)
2. Betegség után óvodába, iskolába visszatérő gyermekeknek, ahol azt az időszakot kell meghatározzuk (-tól-ig) amikor a beteg gyermek nem látogathatja a nevelési-oktatási intézményt (20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet
51. § (1) pont: a beteg gyermek, tanuló az orvos által meghatározott időszakban nem látogathatja a nevelési- oktatási intézményt.) Ilyenkor első igazolt napnak tekintjük az orvosnál történt jelentkezést (személyesen vagy telefonon), míg utolsónak azt a napot, amikor a szülő elmondása és/vagy az ismételt orvosi vizsgálat szerint a gyermek panaszai már nem állnak fenn.
A házi gyermekorvos nem kötelezhető igazolást írni:
- arról, hogy a gyermek nem koronavírus fertőzött,
- járványtól függetlenül, a közösség látogatását kezdő gyermekeknek (ún. “háromnapos, egészséges igazolás”),
- csecsemőúszást, vagy bármi egyéb tevékenységet kezdő gyermeknek,
- bármilyen, nem betegség miatti hiányzásról,
- nem fertőző betegségben szenvedő bölcsődés gyermek közösségbe történő visszatérésekor,
- betegség esetén visszamenőlegesen, az orvosi ellátást megelőző időszakra.
Gyakran felmerülő, jogértelmezési szempontból vitatható kérdés, hogy házi gyermekorvos kötelesek-e a gyermekintézményekbe történő felvétel alkalmával „egészséges” igazolást írni. Ezzel kapcsolatban a 4/2000.
(II. 25.) EüM rendelet a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről 4.§ (3) c) pontja úgy fogalmaz, hogy a gyermekorvosi ellátás keretében a háziorvos egyebek mellett a következő feladatot látja el:
„a gyermekintézményekbe történő felvétel előtti orvosi vizsgálat”. A jogszabály azt tehát nem írja elő betű szerint, hogy erről az orvosi vizsgálatról bármilyen intézmény felé igazolást kellene kiállítanunk, és azt sem, hogy az orvosi vizsgálat ténye, vagy ennek bármilyen eredménye a gyermek közösségbe történő felvételének feltétele lenne.
Kétségtelen azonban, hogy a jogalkotói szándékra hivatkozva sokan ezt mégis így értelmezik, mondván, hogy különben mi egyéb értelme lenne ennek a vizsgálatnak?
Ennek megfelelően a következő tartalmú orvosi igazolások kiállítását javasoljuk:
1. Bölcsődés gyermek igazolása fertőző betegség után: “Igazolom, hogy fent nevezett gyermeknek fertőző betegségre utaló tünetei orvosi vizsgálat/a szülő elmondása alapján .... napon már nem állnak fenn.”
2. Óvodás/Iskolás gyermek igazolása a betegség idejére: "Fent nevezett gyermek betegség miatt ...-tól ...-ig nem látogathatja a nevelési-oktatási intézményt. A panaszmentes állapotról orvosi vizsgálat/a szülő nyilatkozata alapján állítom ki az igazolást.”
Azon esetekre, amikor az intézmények indokolatlanul kérnek orvosi igazolást, a levelünk mellékletét képező nyilatkozat átadását javasoljuk.
Felhívjuk a tisztelt kollégák figyelmét, hogy a Házi Gyermekorvosok Egyesülete, a Biztos Kezek Alapellátó Gyermekorvosok Tudományos Társasága, a Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Házi Gyermekorvosok Egyesülete közös Házi Gyermekorvosi Szekciója, a Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Háziorvosok Online Szervezete közös állásfoglalásában leszögezte, hogy az orvosi igazolások jelenlegi jogszabályi rendelkezéseivel nem ért egyet. A társaságok közösen benyújtották a jogalkotó felé változtatási igényüket.
Véleményünk szerint az orvos-beteg kapcsolat célja a betegség diagnosztizálása, terápiás javaslattétel és szakmánkat érintő tanácsadás. Ezzel szemben a gyermek mulasztásának igazolása a szülő joga és kötelessége.
Minden igazolást igazoltnak kell tekinteni, ami a szülő tudtával történik.
A 12/1991. (V.18.) NM rendelet 2012. III. 30-tól lehetővé tette, hogy a gyermekek orvosi igazolás helyett szülői nyilatkozat alapján vehessenek részt táborokban. Emellett a koronavírus-járvány idején átmeneti rendelkezésként a 152/2020 (IV.27) Korm. rendelet lehetőséget adott arra, hogy a szülő nyilatkozzon a gyermeke egészségi állapotáról mind a közösség kezdésekor, mind a betegséget követően.
Az óvodák és bölcsődék megnyitásával az rendelet hatályát vesztette, és ismét érvénybe léptek azok a jogszabályok, amelyek alapján a gyermek betegségét orvosnak kell igazolnia. Ha a táborozás, illetve a járványügyi vészhelyzet ideje alatt egy ilyen tartalmú szülői nyilatkozat szakmai és jogi szempontból egyaránt elfogadható volt, akkor nem lehet akadálya, hogy ez a jogi helyzet továbbra is fennmaradjon.
Ahhoz, hogy változást tudjunk elérni, fontos, hogy egységes álláspontot képviseljünk. Kérünk ezért minden kollégát, hogy a fentiek szerinti eljárással támogassa az értelmetlen és szakmailag indokolatlan orvosi igazolások rendszere jogi szabályozásának módosításáért tett erőfeszítéseket!